Bu Gıdalar Sigarayı Bıraktırıyor: Düzenli Tüketenlerde Nikotin İsteği Sıfıra İniyor

Günümüz dünyasında sağlık sorunlarının önemli bir bölümü düzenli sigara kullanımından kaynaklanıyor.

Pek çok sigara tiryakisi, sigarayı bırakmayı düşünmesine rağmen bu konuda başarılı olamıyor. Birçok kez umutla başlanan sigara tüketimleri, kısa süre sonra yerini yeniden sigara içmeye bırakırken, mağdurlar şekilde sigaraya veda etmenin yeni yollarını arıyor.

BU GIDALAR SİGARA BIRAKMAYA YARDIMCI OLUYOR

Dünyadaki kanserlerin %10’unun sigara kaynaklı olduğu bilinirken, doktorlar tarafından sigara bağımlılığını bırakmada yardımcı olacak gıdaların yeni listesi ortaya çıktı.

Sizler de aşağıya yer alan gıdaları düzenli şekilde tüketmeniz halinde, sigara içme isteğinizde dikkat çeken bir düşüş yaşandığına şahit olacaksınız. İşte sigara bırakılmasına yardımcı olan gıdalar…

TARÇIN

Sigarayı bırakmak için tarçın kullanmanın etkili olabileceğini söylesek ne dersiniz? Yanlış okumadınız, tarçın sigara içme isteğinizi azaltan bir baharat türüdür. Sağlıklı bir baharat olan tarçın, bir bağımlılık hissini alıp götürmesiyle bilinir. Aynı zamanda tarçın çubuğunu elinizde tuttuğunuzda, bu his psikolojik etkiler yapabilir ve sigara alışkanlığından kurtulmanıza fayda sağlayabilir.

GİNSENG ÇAYI

Kore’nin sevilen çaylarından biri olan Ginseng, enerjinizi tavan yaptırmasının yanı sıra, nikotinin etkilerini azaltmada işe yarıyor. Sigara içmeyi azaltmak isteyenler nikotinin etkilerini vücutta azaltmak için bu çaya başlayabilir ve sigara içme isteğini azaltabilirler.

PATLAMIŞ MISIR

Sigara içenler sigarayı bırakmak istediklerinde ve bir süre uzak kaldıklarında kilo almaya başlarlar. Bu durum, sigaranın yerine konan abur cubur atıştırmalıklardan kaynaklanır. Bu yüzden sigarayı azaltmak istiyorsanız yağsız patlamış mısır tercihinde bulunabilirsiniz. Kilo almamak adına ölçülü ve yağsız aynı zamanda da az tuzlu bir patlamış mısır tercih ederseniz tokluk hissiyle beraber sigara alışkanlığınızı da azaltabilirsiniz.

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünleri, sigaranın tadını kötü hissettiren gıdalar arasında yer alır. Beslenme alışkanlıklarınıza peyniri ekleyip miktarını da artırırsanız sigara içme isteğinizin azalması mümkün olur. Sigara içmek istediğiniz her an ağzınıza biraz peynir atarsanız, yoğurt yerseniz veya süt içerseniz sigara içmek istemeyeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x