Almanya’da şiddetli yağışlar nedeniyle su baskınları yaşanıyor

AA

Dünyanın dört bir yanı sıcak havalara teslim olurken, Almanya’da yağmurlu havalar hakim…

Almanya’nın birçok eyaletinde akşam saatlerinde başlayan ani yağış nedeniyle hayat adeta durma noktasına geldi.

Su baskınları yaşandı

Çeşitli eyaletlerde gece boyunca etkili olan şiddetli yağışlar, su baskınlarına neden oldu.

Alman basınında yer alan haberlere göre, ülkenin bazı bölgelerinde büyük boyutlara ulaşan yağışlar, hayatı olumsuz etkiledi.

Alt geçit kapatıldı

Hessen eyaletinde bu nedenle birçok noktaya polis sevk edilirken Diezenbach kentinde su basan alt geçit bir süre kapatıldı.

Birçok caddenin su altında kaldığı Hessen’de, Hanau kentinde ve Main-Kinzig Bölgesi’nde rögarlar taştı ve çok sayıda ağaç devrildi.

Ağaçlar tren raylarına devrildi

Bavyera eyaletinin Aschaffenburg kentinde de şiddetli yağışlar sonucu sokakları ve binaların bodrum katlarını su bastı.

Almanya’nın doğusunda yer alan Saksonya eyaletinin Görtlitz ve Bautzen bölgelerinde de yollar ve binaların bodrum katları su altında kaldı. Bautzen’de bir tren, yağışlar nedeniyle raylara devrilen ağaçlara çarptı.

“Binamızda hiç bu kadar su kütlesi görmemiştim”

Başkent Berlin’de ise Merkez ve Eyalet Kütüphanesi’nin arşivinin bulunduğu bodrum katını su bastı. Yağmur suyunu dışarı atan borunun şiddetli yağıştan patlaması nedeniyle kütüphane çalışanları, zincir oluşturarak yağmur suyunu kovalarla dışarı taşıdı.

Kütüphanenin direktörlerinden Jonas Fansa, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, arşivde yüzbinlerce kitabın bulunduğunu ve bunların tehlikede olduğunu belirterek “Binamızda hiç bu kadar su kütlesi görmemiştim.” dedi.

Dolu yağışı bekleniyor

Alman Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, bugün ülkenin güney ve doğusunda yer yer şiddetli yağış, gece ise ülkenin batısı ve güneybatısında şiddetli yağışın yanı sıra yer yer dolu yağabileceği uyarısı yapıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x