Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik gerçekleşen şiddet eylemlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Dış politikamız, devletimizin ve milletimizin çıkarlarını esas almaktadır. Türkiye, bu anlayış tahtında, güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Ortadoğu’da barış, istikrar ve refahın tesisini hedeflemektedir. Bu siyasetin oluşturulmasında uluslararası hukuk, insani değerler ve küresel adalet arayışı temel prensiplerimizdir” denildi.

“Türkiye’nin, Suriye’deki iç kargaşa neticesinde yaşanan insani trajedi karşısında da başlangıçtan bu yana ilkeli bir tutum sergilediği” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir. Demokrasilerde yapıcı eleştirilerle dış politikaya katkı sağlamak elbette mümkündür. Bununla birlikte, siyasi rant uğruna gerçeklerin çarpıtılması ve ideolojik bağnazlığa dayalı ithamlarda bulunulması bu kapsamda değerlendirilemez.

Ortadoğu ve Suriye politikamıza yönelik ortaya atılan iddialar, herhangi bir analitik nitelik taşımadığı gibi temel tarih bilgisinden dahi yoksundur. Türkiye, yıllardır taammüden ateş çemberine dönüştürülmüş bir coğrafyada huzur ve istikrar adası olmayı başarmıştır. Ülkemiz bölgede yaşanan savaşların dışında kaldığı gibi milletimizin huzur ve güvenliğini perçinlemiş, refahını artırmıştır. Bu süreçte savunma yeteneklerini de geliştiren ülkemiz, kendi coğrafyasında akamete uğrattığı terörle sınır ötesinde de mücadele edebilir hâle gelmiştir.

Tüm bu gerçekleri görmezden gelerek salt siyasi rant amacıyla mesnetsiz ithamlarda bulunan kesimlerin, bölgemize nüfuz etmeye çalışan egemen güçlerin vekilleri hâline geldikleri de gözden kaçırılmamalıdır. Dış politikadaki adımlarımızı, devletimizin ve milletimizin çıkarları doğrultusunda atmaya devam edeceğiz.”

CHP SURİYE POLİTİKASINI ELEŞTİRMİŞTİ

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bayrağımızın Suriye’nin kuzeyinde alçakça saldırıya uğraması kabul edilemez. Siz kimsiniz? Biz ‘Bu ÖSO’yü beslemeyin’ dediğimizde Sayın Erdoğan ‘Onlar Kuvay-i Milliye’ dedi. Çıkıp bunun hesabını vermelisin. Desteklediğin gruplar bayrağımızı yakıp TIR’lara zarar veriyor. Kuvayı Milliye, bayrak, asker, şehit derken bin kere düşünmeniz lazımdı. Dışişleri Bakanı elinden gelse Suriye’deki bu saldırganları koruyacak. Bu durumdan biz çok rahatsızız. Hiç kimse ülkesine bu ihaneti etmez. Bugün bunları yaşıyorsak bunun nedeni sığınmacı politikasıdır. Söz veriyoruz erken genel seçim olacak ve bu sığınmacılar gidecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x