Kampanyalar, birden fazla kart sahipliğine yol açıyor

“Kredi kartı kullanıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 29,9’u “çoğunlukla kullanıyorum”, yüzde 24’ü “bazen”, yüzde 14,7’si “nadiren” ve yüzde 14,6’sı “sıklıkla” yanıtını verirken yüzde 16,8’i ise asla kredi kartı kullanmadığını söyledi.

Birden çok kartı olanlar

Araştırmaya katılanların yüzde 39,6’sı iki veya üç kart kullandığını, yüzde 7,6’sı dört veya daha fazla kredi kullandığını bildirdi. Sadece bir tane kredi kullananların oranı ise yüzde 52,7.

Peki, neden birden fazla kredi kartı kullanılıyor?

Tüketicilere birden fazla kredi kartını neden kullandıklarına dair yöneltilen soruya, yüzde 54,2’si farklı kampanyalardan yararlanmak için cevabını verirken yüzde 29,9’u diğer kartlarının kısıtlı limitleri dolduğu için böyle bir yola başvurduklarını söyledi. Yüzde 15,9’u daha fazla nakit avans kullanabilmek için birden fazla kredi kartı kullandığını ifade etti.

Yarısı nakit çekiyor

Araştırmaya katılanların yüzde 77,1’i kredi kartı kullanımını bir zorunluluk olarak gördüğünü söyledi. “Kredi kartı kullanmak size hangi duyguyu hissettiriyor?” sorusuna katılımcıların yüzde 39,6’sı “önce özgürlük sonra esaret”, yüzde 34,5’i “özgürlük”, yüzde 25,9’u ise “esaret” yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 46,4’ü kredi kartı ödeme dönemi geldiğinde kart borcunun tamamını, yüzde 30,9’u asgari ödeme tutarını, yüzde 22,7’si ise asgari ödeme tutarının altında kalan bir payı ödediğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 49,8’i nakit avansı aktif bir şekilde kullandığını, yüzde 33,7’si bu seçeneği kullanmadığını söyledi. Nakit avansı tercih edenlerin yüzde 82,8’i bu sistemi “sihirli bir cüzdan”, yüzde 17,2’si ise “süper güçlerimden biri gibi hissettiriyor” şeklinde tarif etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir