Kim demiş, Almanlar trafik kuralı ihlal etmez diye! Bu anket sizi şaşırtabilir

Türkiye’deki trafik kuralı ihlallerinden hep şikayet ederiz, hatta çoğu zaman Almanya ile kıyaslarız. Ancak, selektör yapıp rahatsız edenlerden, engelli park yerine gizlice araç park edenlere kadar, yapılan araştırmanın sonuçları, Almanların trafikte çok da masum olmadıklarını gösterdi. Yeni yapılan bir anket, Alman sürücüler tarafından neden sık sık trafik kurallarının ihlal edildiğini ortaya koydu ve sonuçlar çok enteresan. İşte Almanların yaptıkları kural ihlalleri ve sebepleri…

Alman sürücüler ile anket yapıldı, bolca trafik kuralını ihlal ettikleri ortaya çıktı

AutoScout24 tarafından 1.000’den fazla Alman sürücüler üzerinde yapılan anket, sürücülerin neredeyse üçte ikisinin düzenli olarak trafik kurallarını bilerek ihlal ettiğini gösteriyor. Araştırma, sürücülerin en çok hız sınırlarını aştığını ve dönüşlerde sinyal vermediğini ortaya koydu.

Yüzde 63 oranında Alman sürücüler, radar veya hız kontrolü olmayan yollarda daha hızlı sürdüklerini itiraf etti. Ayrıca, yüzde 46’sı dönüş yaparken sinyal vermeyi ihmal ediyor. Bu arada bu tür trafik ihlalleri, en sık görülen kaza nedenleri arasında yer alıyor. Anket sonuçlarına göre, her üç sürücüden biri, düzenli olarak diğer araçlara yol vermeyerek veya takip mesafesini korumayarak ihlal yapıyor ve kaza riskini artırıyor.

Sürücülerin önemli bir kısmı, bazı trafik kurallarını gereksiz buldukları için ihlal ediyor. Ankete katılanların yüzde 43’ü, trafik kurallarını anlamsız buldukları için bilerek ihlal ettiklerini belirtti. Günlük stres ve zaman baskısı, sürücülerin yarısından fazlasının kuralları çiğnemesine yol açıyor.

İşte Alman sürücülerin hangi trafik kuralını ihlal ettiklerini gösteren anket sonucu:

  • Yüzde 37’si, kısa süreli park etmek gerektiğinde park yasağı olan yerlere park ediyor.
  • Yüzde 36’sı, kendilerini rahatsız eden diğer sürücülere selektör yaparak dikkat çekiyor.
  • Yüzde 35’i, park yeri için yarışırken hızlanarak yeri kapmaya çalışıyor.
  • Yüzde 29’u, yoğun olduklarında dikkat dağınıklığı yaşıyor ve telefon kullanıyor.
  • Yüzde 21’i, kısa süreli park gerektiğinde engelli park yerlerine park ediyor.
  • Yüzde 21’i, yasak olmasına rağmen otobüs şeritlerini kullanıyor.
  • Yüzde 16’sı, yasal sınırın üzerinde alkol almış olmasına rağmen kendini iyi hissediyorsa araç kullanıyor.

Kazalar üzerine araştırmalar yapan Siegfried Brockmann, trafikteki agresif davranışların toplumsal bireyselleşmeden (bencillikten) kaynaklandığını belirtiyor. “Alman sürücüler, diğerlerine zarar vermek istemeseler bile, trafik kurallarını ihlal ederek kendilerine avantaj sağlamaya çalışıyorlar. Ancak bu davranışlar, ciddi sonuçlar doğurabiliyor,” diyor.

Bu araştırmanın sonuçları gerçekten düşündürücü. Bir dahakine Almanya’da hiç trafik kuralı olmaz diyenlere bu anket sonuçlarını gösterebilirsiniz. Siz bu anket sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Trafik kurallarını ihlal eden Alman sürücüler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x