TEV’de 49 yıl boyunca çalışmalarını sürdüren Güsel Bilal, ölene kadar Vehbi Koç’a verdiği sözü tutarak görevini sürdürdü.

Meltem GÜNAY

Koç Holding kurucusu Vehbi Koç tarafından 57 yıl önce kurulan ve Türkiye’de binlerce öğrenciye eğitim bursu veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), kendiyle özdeşleşen isim Güsel Bilal’i kaybetti. 49 yıl boyunca vakıfta çalışmalarını sürdüren Bilal, Vehbi Koç’a verdiği sözü hayatının sonuna kadar sürdürdü.

GEL BURAYA SAHİP ÇIK

Türk Eğitim Vakfı’na (TEV)’e yönetici aranırken Koç Holding kurucusu Vehbi Koç tarafından keşfedilen ve müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Bilal verdiği bir söyleşisinde Koç’un o dönem kendisine söylediği sözleri şöyle aktarmıştı; “Gel buraya sahip çık. Müdürler gelir gider, sen yardımcı sıfatıyla hep yerinde kalır ve buraya göz kulak olursun.”

Gerçekten de öyle oldu 49 yıldır evi bildiği vakfın gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Bilal, son olarak mütevelli heyet üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyordu. Tam 13 müdürle çalışan Bilal için verilen ilanda da, “Vakfımızın bugünlere gelmesine emeği geçen, sayısız bursiyerin hayatına dokunan” sözleri dikkat çekti. Bilal için bugün Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde tören düzenlenecek. Bilal Teşvikiye Camii’nde kılınacak namazın ardından Edirnekapı’da toprağa verilecek.

KIZ SEN ÇOK ZENGİNSİN

Bilal, binlerce öğrencinin hayatına dokunurken Türkiye’nin dört bir yanını da gezdiğini anlatmıştı. Yine Vehbi Koç’la bir anısını da, “Bir gün Vehbi Bey bana: ‘Kız sen çok zenginsin’ diye takıldı. “Neden?” diye sordum. ‘Her gittiğim yerde senden söz ediyorlar’ şeklinde cevap verdi.” diye anlatmıştı. Yoğun çalışmalar sırasında kanser olan Bilal o dönem bile ‘geleceğin umudu’ olarak gördüğü gençlerle çalışmaktan vazgeçmemiş hatta doktorunun kendisine “Senin ilacın TEV” dediğini anlatmıştı.

ZEKİ MÜREN’İ İKNA EDEN İSİM

Bilal, Zeki Müren, Safiye Ayla gibi ünlü isimlerin yanı sıra birçok insanı TEV’e bağış vermesi konusunda ikna eden isim. Yine başka bir röportajında da, “Bugüne kadar halledemediğim tek bir olay olmadı. İnsanlara o an içimden ne gelirse onu söylüyorum. Bağış vermesi konusunda en zor Zeki Müren’i ikna ettim. Tam 5 yıl sürdü. Sonrasında ise Zeki Müren’le çok yakın arkadaş olduk” diyor. Gerçekten de Bilal, Müren’i ikna etmek için beş yıl boşunca haftada üç kez aradığı ortaya çıkmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x